Yeniden başlıyoruz

Alternatif Bilişim Derneği, 9.06.2014

Reset the Net

Bundan bir yıl önce, 5 Haziran 2013’te, Edward Snowden adını ve PRISM isimli bir sistemi öğrendik. Bu sistem, ABD istihbarat ajansı NSA’in interneti nasıl gözetim altında tuttuğunu ve internette özel hayatımıza nasıl saldırdığını kesin kanıtlarla bize gösterdi. Ancak bu belge, Snowden’ın NSA’den sızdırdığı belgelerden sadece küçük bir kısmıydı. O günden bu yana birçok yeni sızıntı ile NSA ve GCHQ’nun internete ve bizlerin özgürlüklerine nasıl saldırdıklarını gördük.

Bu olayla birlikte internette gözetim ve gizlilik temel gündemimiz haline geldi. Sadece ABD ve İngiltere’nin değil, dünyanın dört bir yanında birçok ülkenin ya bu sistemleri kullandıklarını ya da bunları kullanabilmek için hazırlık yaptıklarını gördük. Türkiye’de geçtiğimiz aylarda çıkartılan sansür ve gözetim yasası da bunun örneklerinden birisi.

Ancak Snowden sızıntıları bizlere önemli bir şey öğretti. Şifreleme hâlâ güvenebileceğimiz bir şey. Tüm bu devletler ve ajanlar, şifrelemenin olduğu yerde bir şey yapamıyorlar. Eğer özgürlüklerimizi ve özel hayatımızı korumak istiyorsak, şifrelemeyi kullanabiliriz.

Bu yüzden bu önemli yıldönümü, Reset The Net adıyla bir eylem gününe dönüştürüldü. İnterneti resetlemek ve onu tekrar güvenli ve özgür bir hâle getirebilmek için bugün herkes bir şeyler yapmaya başlıyor.

Alternatif Bilişim Derneği olarak, internette özgürlüğün ve güvenliğin ne kadar önemli olduğunu, ifade özgürlüğümüzü ve özel hayatımızı internette de koruyabilmemizin ne kadar gerekli olduğunu biliyoruz ve biz de bugün herkesi interneti yeniden başlatmak için elinden geleni yapmaya davet ediyoruz.

Herkesin bu konuda yapabileceği birçok şey var ve bunları yapmak hiç de göründüğü kadar zor değil. Neler yapabileceğinizi öğrenmek ve bu günde siz de interneti yeniden başlatmamız gerektiğini söylemek istiyorsanız bu gün için hazırlanan Reset The Net sitesini https://resetthenet.org veya dernek olarak hazırladığımız Türkçe versiyonunu https://yenidenbaslat.org ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kampanyayla ilgili paylaşımlarınızı #ResetTheNet #YenidenBaşlat etiketleriyle sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Biz yeniden başlıyoruz. Mahremiyetinize ve özgürlüğünüze sahip çıkın, bize katılın!

9 Haziran 2014