Haberlerde, dizilerde, günlük hayatın tam ortasında sürekli üretilen Hrant Dink, LGBT bireyleri hedef haline getiren, canlarını alan Nefret söylemi iki gün boyunca tartışılacak. Türkiye’de hala bir yasanın bile olmadığı Nefret Suçlarına ilişkin yasa önerileri yapılacak.

Nefret söylemi ve nefret suçları iki günlük konferansla masaya yatırılacak. Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe! Girişimi ve Sosyal Değişim Derneği, Türkiye’de nefret suçları olgusunu besleyen koşulları sorgulamak ve nefret suçları ile nefret söylemi konusunda yerel ve uluslararası deneyimleri paylaşmak amacıyla, 15-17 Nisan 2011 tarihlerinde Uluslararası Nefret Suçları Konferansı düzenliyor.

DENEYİMLER TARTIŞILACAK, ÖNERİLER SUNULACAK

15 Nisan 2011, Cuma günü Taxim Hill Oteli’inde açılış toplantısıyla başlayacak olan konferans, 16-17 Nisan 2011, Cumartesi-Pazar günleri Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde devam edecek. 16 Nisan günü “Medyanın nefret söylemindeki rolü”, “Nefret suçları ile mücadelede uluslararası deneyimler”, “Azınlık nasıl azınlık oldu?”, “Nefretin siyaseti: İslamofobi, Antisemitizm, Milliyetçilik” başlıklarında tartışmalar yürütülecek. 17 Nisan günü ise “Herkesin Ötekileri: Cinsel kimliğe yönelik nefret suçları ve LGBT bireylerin örgütlenme sorunları”, “Bize bir yasa lazım-Nefret Suçlarıyla Mücadelede Yasal Düzenlemeler”, “Irkçılık-Etnik Ayrımcılık” ve “Nefret suçlarıyla mücadeleyi nasıl örgütleyeceğiz forumu” olacak.

ATÖLYELERDE MÜCADELE YÖNTEMLERİ TARTIŞILACAK

Konferans atölyelerle zenginleşecek. 16 Nisan Cumartesi günü saat 10:15’de Alternatif Bilişim Derneği “Yeni medyada nefret söyleminin dolaşımı, yaygınlaşması ve mücadele için önerilerimiz” başlıklı atölye düzenleyecek. Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu ise “Cins temelli cinsel şiddetin nefret suçları kapsamında değerlendirilmesi” konusunu tartışacak. Pozitif Yaşam Derneği ise Bozkır Yangını atölyesinde Aids tanısı konulan bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık tartışılacak ayrıca konu katılımcılarla karşılıklı etkileşimli bir oyun ile ele alınacak. Pazar günü de yine ilgi çekici atölyeler bulunuyor. Pazar günü İnsan Hakları Ortak Platformu “Nefret Söylemlerine Karşı Medya İzlemesi Nasıl Yapılır”ı tartışacak. Sürekli Gelişim Derneği, “İmece halkasıyla nefreti yok etmek” atölyesini düzenleyecek. Konferansın son atölyesi ise “Türkiye’de nefret suçları yasasının gündeme gelmesi için izlenecek yol ve hedefler”

Konferans yüklü programının yanı sıra bu konuda öne çıkan konuşmacıları ağırlayacak olması ile de önemli. Konferansa Ahmet İnsel, Ayşe Hür, Cengiz Alğan, Ebru Kırancı, Ergin Cinmen, Ferhat Kentel, Fethiye Çetin, Fırat Söyle, Geert Ates, Gülten Kaya, Hayal Köksal, Hayko Bağdat, Hilal Kaplan, Hilal Küey, Kemal Ördek, Melek Göregenli, Mithat Sancar, Mutlu Binark, Nayat Karaköse, Nil Mutluer, Oral Çalışlar, Orhan Kemal Cengiz, Ömer Laçiner, Özlem Çolak, Ragıp Duran, Rober Koptaş, Robert O. Trestan, Roni Margulies, Sinan Özbek, Tankut Soykan, Turgut Tarhanlı, Ulaş Karan, Ülkü Doğanay, Ümit Kıvanç, Yasemin İnceoğlu konuşmacı olarak katılacak.

Konferansın ayrıntılı programı “http://konferans.nefretme.org/wp-content/uploads/2011/04/konferans_program.pdf” adresinden indirilebilir. Konferansa dair bilgiler ise konferans.nefretme.org adresinden edinilebilir.

YENİ MEDYADA NEFRET SÖYLEMİ

Derneğimizin düzenleyeceği “Yeni medyada nefret söyleminin dolaşımı, yaygınlaşması ve mücadele için önerilerimiz” başlıklı atölyenin programı şöyledir:

Atölye Programı Moderasyon: Kerem Rizvanoğlu

  • Nefret söylemi nedir ve söylemsel pratiklerin önemi-Mutlu Binark
  • Yeni medyada nefret söylemi-kısa tarihçe-Tuğrul Çomu
  • Yeni medyanın özelliklerinin nefret söyleminin yayılmasına ve türemesine etkisi ve temsili örnekler-Eser Aygül
  • Yeni medya ortamında nefret söylemine karşı mücadele: uluslararası öneriler ve karşı örgütlemeler-Mutlu Binark-Tuğrul Çomu
  • STK’lar ne yapabilir? Alternatif Bilişim ne yapıyor? Ne yapmalı?-Ali Rıza Keleş
  • Yeni medya editörlerine yönelik etik ilke önerileri-İlden Dirini
  • Hep birlikte çözüm üretelim-ne yapalım?-Kerem Rizvanoğlu
  • Alternatif Bilişimin Önerisi-Tuğrul Çomu