Altenatif Bilişim Derneği olarak 2012 yılında TTNET’in kullanmaya başladığı Phorm adlı kişiselleştirilmiş içerik sunan “Gezinti” uygulamasına karşı kampanya yürüttük. Kullanıcı verilerini ve tüm ağını DPI teknolojisini kullanarak gözetleyen bu uygulamaya karşı başlaattığımız kampanya kapsamında basın açıklamaları yaptık, imza kampanyası başlattık. Ayrıca BTK’ya bilgi edinme başvurusu yaptık, TTNET hakkkında suç duyurusunda bulunduk. Netdaşlarımızın da katkıları ile yürüttüğümüz ısrarlı çalışma ile TTNET’e geri adım attırdık, Phorm şirketinin çalışmalarını engelledik.

Phorm karşıtı kampanyamız kapsamında enphormasyon.org sitesini açarak kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçladık. Sitede Phorm ve DPI hakkında bilgilendirme yazılarının yanı sıra kullanıcıların gezinti uygulamasını nasıl deaktif edebileceğini anlattık.

Phorm ve DPI hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabileceğiniz, yürüttüğümüz kampanyaya karşı fikir alabileceğiniz siteye artık enphormasyon.alternatifbilisim.org adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yaptığımız basın açıklaması ve değerlendirmelerin bir kısmını da dikkatinize sunuyoruz:

BTK’ya yaptığımız bilgi edinme başvurusu

BTK’nın TTNET ve PHORM şirketlerinin “GEZİNTİ” isimli fişleme ve gözetim sistemi hakkındaki 14 Aralık 2012 tarihli kararının değerlendirilmesi

PHORM ve TTNET hakkında suç duyurusunda bulunduk