Internet Ungovernance Forum

Internet Ungovernance Forum

İstanbul’da yapılan Internet Governance Forum (IGF) 2014 ile eş zamanlı olarak gerçekleştirdiğimiz Internet Ungovernance Forum’da İnternet’i savunmak ve sivil toplum örgütlerinin, aktivistlerin ve halkın da seslerini duyurabilecekleri bir alan yaratmak için önayak olmak istedik.

2-5 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapılan Internet Governance Forum (IGF) 2014 ile eş zamanlı olarak gerçekleştirdiğimiz Internet Ungovernance Forum’da  İnternet’i savunmak ve sivil toplum örgütlerinin, aktivistlerin ve halkın da seslerini duyurabilecekleri bir alan yaratmak için önayak olmak istedik. Önemli tartışmaların yapıldığı forumda Wikileaks’in kurucusu, hak ve özgürlükler savunucusu Julian Assange‘ı video konferans yoluyla ağırladık.

Forumumuz, yine 2-5 Eylül 2014’te İstanbul’da yapılan Internet Governance Forum (IGF) 2014 ile eş zamanlı olarak gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar bu önemli etkinliğe iştirak etti. Bizler, İnternet’in en önemli sorunlarının IGFlerde hakettiği ilgiyi göremediğini fark ettik. Etkinliğin “Multi-stakeholderism” yapısı yüzünden, internetin sahip olduğu problemlerin çoğunun asıl müsebbibi olan devlet ve şirketler, IGF’de gereğinden fazla temsil edilmekte. Bu yüzden bizler de, İnternet’i savunmak ve sivil toplum örgütlerinin, aktivistlerin ve halkın da seslerini duyurabilecekleri bir alan yaratmak için önayak olmaya karar verdik.

Artık, istediğimiz İnternet’i yaratabilmek için tüm dünyada dayanışma ağlarını güçlendirmek ve birlikte mücadele etmek kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu yüzden, Ungovernance Forum’u İnternet’in sorun ve çözümlerini cesurca, hiçbir şeyi saklamadan ve tartışmaktan kaçınmadan konuşabileceğimiz bir etkinlik olarak hayal ettik. Forumun programını oluşturmak için, sahip olduğumuz güçlü, fakat sınırlı çevremizi kullandık.

Önemli tartışmaların yapıldığı forumda Wikileaks’in kurucusu, hak ve özgürlükler savunucusu Julian Assange‘ı video konferans yoluyla ağırladık. Edward Snowden ise forum katılımcılarına yazdığı mektup aracılığı ile seslendi.

IUF’de daha özgür ve eşit internet için mücadele çağrısını yaptık.

Internet Ungovernance Forum’un sayfasına gitmek için tıklayınız.