HTTPSkullan kampanyası

HTTPSkullan kampanyası

“HTTPSkullan” Alternatif Bilişim Derneği tarafından 2014 yılında yürütülen kullanıcıları ve websitesi sahiplerinde farkındalık yaratmayı amaçlayan bir kampanyadır.

HTTPS kullan kampanyası ile kullanıcıların güvenli bağlantı kullanarak internet sitelerine nasıl erişebileceği, bunun önemi anlattık. Site sahiplerine ise kullanıcılarına değer vererek, verilerine sahip çıkma çağrısı yaptık.

Kampanya kapsamında açtığımız httpskullan.org web sitesi ve sosyal medya kanallarımız üzerinden bilgilendirme yaptık. Banner tasarlayarak, kampanyanın duyurulması konusunda netdaşlarımızdan destek aldık.

Arşiv niteliğinde olan httpskullan.org sitesini httpskullan.alternatifbilisim.org adresinde yeniden erişilebilir hale getirdik.

HTTPSEVERYWHERE EKLENTİSİ

Bu vesile ile EFF tarafından yayınlanan HTTPSEveryWhere eklentisini de anımsatmış olalım. EFF tarafından yayınlanan Web’de gezindiğiniz sitelerde HTTP yerine HTTPS protokolü ile bağlanmanızı sağlayan eklentiyi hala tarayıcınıza eklemediyseniz, EFF sitesi üzerinden kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

HTTPSEveryWhere eklentisi masaüstü ve mobil tarayıcılarda kullanılabiliyor. Eklenti Chrome, Firefox ve Opera tarayıcılarına eklenebiliyor. Brave ve Tor tarayıcılarının içerisinde ise ekli olarak geliyor. Mobilde Firefox tarayıcınıza ekleyebileceğiniz HTTPSEveryWhere eklentisi Brave, Tor ve Onion da otomatik olarak ekleniyor.