Free Web Turkey

Free Web Turkey

Derneğimizin de bileşenleri arasında olduğu Free Web Turkey platformu, sansür ve ifade özgürlüğü müdahalelerine karşı Şubat 2020’de kuruldu.

Türkiye’de internet ortamlarındaki sansür uygulamaları ve erişime engellenen sitelerin sayısı son yıllarda hızla artmakta. Bu durum, internet ortamlarındaki ifade özgürlüğünü ve erişim gibi diğer özgürlükleri de kısıtlamakta. İnternetteki sansüre karşı ortak ve güçlü bir tavır geliştirmek ve konuyla ilgili farkındalık oluşturacak projeler gerçekleştirmek amacıyla Şubat 2020’de Free Web Turkey Platformu kuruldu.

Platformun bileşenleri, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Alternatif Bilişim Derneği (Alternatif Bilişim), Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD), Korsan Parti Hareketi, İstanbul Hackerspace ve SUB Yayın oldu.

Erişim engeli olan siteler ve internet sansürüne ilişkin çeşitli haberler, makaleler ve yazılara Free Web Turkey Platformunun internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Free Web Turkey, erişim engelleme ve internet ortamlarındaki sansür uygulamalarıyla mücadele etmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla, 2020 yılı içerisinde çeşitli eğitimler ve çalıştaylar düzenlenecek.