Avrupa Dijital Haklar Grubu EDRi, çocuklara dijital dünyada mahremiyetlerini nasıl koruyacaklarını anlatan bir kılavuz hazırladı. Derneğimiz çalışmayı Türkçe’ye kazandırdı.

İnternetin gençler ve çocuklar için faydalı bir bilgi ve iletişim kaynağı olmasından hareketle, bu dünyanın yararlarından geri kalmamaları önemli. Yeni medya okuryazarlığının önemini savunan EDRI çocukların kendilerini ve mahremiyetlerini koruyabilecekleri yolları anlatmak için bir rehber hazırladı.

EDRi’nin hazırladığı “Your guide to Digital Defenders vs. Data Intruders – Privacy for kids!” (Rehberiniz Dijital Kahramanlar ve Veri Casusları – Çocuklar İçin Mahremiyet)kitapçığı; 10 – 14 yaş arası çocuklara dijital dünyada karşılarına çıkabilecek tehlikeleri ve bunlara karşı kişisel bilgilerini nasıl koruyabileceklerini anlatıyor. Derneğimiz bu önemli rehberi Türkçe’ye kazandırdı.

Alman çizer ve çizgi roman sanatçısı Gregor Sedlag tarafından çizimleri yapılan kitapçığın çıkış dili İngilizce. Almanca, Sırpça, Yunanca, İtalyanca ve Alternatif Bilişim işbirliğiyle hazırlanan Türkçe çevirileri bulunuyor. Dernek üyemiz Neslihan Turan tarafından Türkçeleştirilen Çocuklar İçin Dijital Mahremiyet Kılavuzu‘nu okumak ve indirmek için TIKLAYINIZ.