Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) ile Alternatif Bilişim Derneği (Alternatif Bilişim), internet ortamında yaygınlaşan cinsiyetçi söylemlere ve toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddete karşı mücadele için “Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi”ni yayınladı. Rehber Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Çalıştayı‘nda yapılan sunumlardan oluşuyor.

Şebnem Ahi, Nurcihan Temur, Şevket Uyanık, İlden Dirini ve Gülüm Şener tarafından hazırlanan rehber toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddet, hukuki mücadele yollarına ilişkin kapsamlı bilgiler içeriyor.

Türkçe ve İngilizce yayınlanan ve üç bölümden oluşan e-rehberin, feminist, aktivist Nurcihan Temur‘un kaleme aldığı birinci bölümünde toplumsal cinsiyete dayalı dijital şiddet ve türleri ayrıntılı olarak tanıtılıyor. Dijital şiddet eylemleri arasında siber takip, siber taciz, siber sömürü, gizlilik ihlali, itibara ve güvenlilirliğe zarar verilmesi, tehdit, topluluklara yönelik hedefli saldırılar yer alıyor.

TBİD üyesi Şevket Uyanık‘ın çalıştayda anlattığı sunum üzerinden hazırlanan ikinci bölümde ise İnternet kullanıcılarının dijital güvenlik konusunda dikkatli ve şüpheci olmaları öneriliyor. Uyanık tarafından dijital güvenlik önlemlerinin ele alındığı ve, kullanıcıların cihazlarının, parolalarının, sosyal medya hesaplarının ve e-posta kutularının güvenliğini sağlayabilmeleri için kullanabilecekleri yöntemler ve araçlar hakkında bilgi veriliyor. (*)

Avukat Şebnem Ahi tarafından hazırlanan üçüncü bölümde ise dijital şiddet eylemlerinin hukuki sonuçları ve yaptırımları açıklanıyor. Gizlilik ihlali, tehdit, kişisel verilerin kaydedilmesi, cinsel taciz vb. suçların yaptırımlarına yer veriliyor.

Rehberi indirmek için tıklayınız.


*Alternatif Bilişim Derneği olarak kitapçıkta yer alan görüşlerin yazarlara ait olduğunun altını çizmek isteriz. Dijital güvenliğe ilişkin bölümde yer alan çeşitli araç ve yöntemlerin bazılarının bugün için geçerli olmadığın bu yanıyla güvenli iletişim sağlamayacağına dikkat çekeriz.