Derneğimiz amaçları doğrultusunda çok sayıda e-kitap yayınladı. E-Kitaplar özgür e-kitap olarak pdf ve latex formatında indirilebilir formatta yayınlandı. Yayınladığımız kitap ve broşürlere ekitap.alternatifbilisim.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Yeni Medya Çalışmaları V: Türkiye İnternet Tarihi

Dernek üyemiz Erkan Saka tarafından derlenen Yeni Medya Çalışmaları V: Türkiye’de İnternet Tarihi başlıklı e-kitabı buradan “pdf” formatında indirip, dağıtabilirsiniz.

İletişim Çalışmaları Bağlamında Dijital Hikâye Anlatımı: Kavramlar ve Türkiye Deneyimi

Hacettepe Üniversitesi İletişim Bilimleri Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Burcu Şimşek’in kaleme aldığı İletişim Çalışmaları Bağlamında Dijital Hikâye Anlatımı: Kavramlar ve Türkiye Deneyimi kitabı Prof. Dr. Mutlu Binark önsözü ile derneğimiz yayınlarından çıktı. Okumak için tıklayınız.

Yeni Medya Çalışmaları III. Ulusal Kongre Kitabı

9-10 Mart 2017 tarihlerinde Alternatif Bilişim Derneği tarafından, Ankara – CerModern’de düzenlenen Yeni Medya Çalışmaları III. Ulusal Kongre’de sunulan bildirilerin tam metinleri kitap olarak yayınlandı. Okumak için tıklayınız.

Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongre Kitabı

26-27 Şubat 2015 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği’nin ortaklığıyla, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongre’de sunulan bildirilerin tam metinlerinden oluşmakta. Okumak için tıklayınız.

Yeni Medya Çalışmaları I. Ulusal Kongresi – Kongre Kitabı

7–8 Mayıs 2013 tarihlerinde Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Yeni Medya Çalışmaları I. Ulusal Kongresi’nde sunulan bildirilerin tam metinlerinin birleşiminden oluşmakta. Okumak için tıklayınız.

Hack Kültürü ve Hacktivizm

Mustafa Akgül hocamıza armağan ettiğimiz Hack Kültürü ve Hacktvizim kitabında konuyu tarihsel, sosyolojik, güncel, politik ve kültürel yönleri ile tartışan yazıları seçerek oluşturduk. Hackerlığı bilgisayar korsanlığına indirgeyen düzeysiz tartışmaları bir tarafa atıp, Türkiye’de de bu olgunun hakettiği gibi tartışılması hedefledik. Kitabı okumak için tıklayınız.

Veri Korumaya Giriş

 EDRI tarafından İngilizce yayınlanan Veri Korumaya Giriş broşürünü Hatice Balkanlar çevirdi, Türkçe düzenlemesi Barış Büyükakyol yaptı. Broşürü indirmek için tıklayınız.

Türkiye’de Dijital Gözetim: T.C. Kimlik Numarasından E-kimlik Kartlarına Yurttaşın Sayısal Bedenlenişi

Kitap vatandaşını an be an izleyen ‘devlet’ ile gözetlenirken bir başkasını gözetleyen vatandaşı ve yarattığı dönüşümü ele alıyor. Modern devletlerin yeni iletişim teknolojileri yoluyla toplumsal yaşamı ve yurttaşları artan oranda nasıl denetlediğini ve kontrol ettiğini ortaya koyuyor. Gözetimin tüm toplumun yaşamına sirayet ettiği günümüzde yurttaşların nasıl ‘kişiliklerinden soyutlanıp’ birer sayısal bedene dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Kitabı okumak için tıklayınız.

Katılımın “e-hali”: Gençlerin Sanal Alemi

İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Aslı Telli Aydemir‘in derlediği bu Alternatif Bilişim e-yayını, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da son dönemde yaşanan sosyal hareketlerle bir kat daha önem kazanan çevrim-içi/çevrim-dışı katılım dinamiklerine farklı bir pencereden bakmak isteyenlere önemle duyurulur. Okumak için tıklayınız.

Sivil Toplum Örgütleri İçin Bilişim Rehberi

Mutlu Binark ve Koray Löker tarafından hazırlanan Sivil Toplum Örgütleri İçin Bilişim Rehberi örgütlere bilişim teknolojilerini kullanırken az da olsa rehberlik edebilmek, ilk elden ihtiyaç duydukları teknik bilgiyi sunabilmek amacıyla hazırlandı. Okumak için tıklayınız.

Cesur Yeni Medya Wikileaks ve 2011 Arap isyanları üzerine tartışmalar

Cesur Yeni Medya Wikileaks ve 2011 Arap isyanları üzerine tartışmalar kitabı Tunus’ta başlayıp Mısır’a ve diğer birçok Arap ülkesine sıçrayan ve Libya’daki gelişmelerle süregiden Arap isyanlarında yeni medyanın oynadığı rolü tartışmanın bir aracı oldu. Wikileaks sızıntısı ve yarattığı etkileri farklı boyutlarda irdelediğimiz kitabı okumak için tıklayınız.


Alternatif Bilişim Derneği, bilimsel, güncel konularda yaptığı konferans, sempozyum gibi çalışmaları ekitap olarak yayınlamaktadır. Kitaplarımız ücretsiz ve özgür birşekilde dağıtılmaktadır. Bağışta bulunmak isterseniz “IBAN TR790001500158007308839783” nolu hesabımıza gönderebilirsiniz.

Görsel: Miguel Á. Padriñán from Pexels